pikap

Kullanım örnekleri

pikap
pickup
icon arrow

pickup

Part Of Speech: noun


Definition: An electronic device for detecting sound, vibration, etc., such as one fitted to an electric guitar or record player.


Definition: A pickup truck.


Definition: (usually attributive) Impromptu or ad hoc, especially of sports games and teams made up of randomly selected players.

Example: At lunch we had a game of pickup hockey.


Definition: An instance of approaching someone and engaging in romantic flirtation and courting with the intent to pursue romance, a date, or a sexual encounter. See also pick-up line, pick-up joint, pickup artist.

Example: Hey, thanks for the drink, but if this is a pickup, I'm not interested.


Definition: A person successfully approached in this manner for romance or sex.


Definition: In various games, the fielding or hitting of a ball just after it strikes the ground.


Definition: An item that can be picked up by the player, conferring some benefit or effect; a power-up.


Definition: The act of a challenging party or candidate winning an electoral district held by an incumbent party or candidate. See also gain

Example: The returns from the election show Apple Party candidate Jane Doe has made a pickup in the district of City West defeating Orange Party Incumbent Joe Smith


Definition: The act of answering a telephone.


Definition: A relatively minor shot filmed or recorded after the fact to augment previous footage.


Definition: The act of collecting and taking away something or someone, usually in a vehicle.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor! İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.