hediye çeki

Kullanım örnekleri

hediye çeki
token
icon arrow

token

Phonetic: "/ˈtəʊkən/"

Part Of Speech: noun


Definition: Something serving as an expression of something else.

Example: According to the Bible, the rainbow is a token of God's covenant with Noah.


Definition: A keepsake.

Example: Please accept this bustier as a token of our time together.


Definition: A piece of stamped metal or plastic, etc., used as a substitute for money; a voucher that can be exchanged for goods or services.

Example: A book token is the easiest option for a Christmas gift.


Definition: (sometimes figurative) Evidence, proof; a confirming detail; physical trace, mark, footprint.


Definition: Support for a belief; grounds for an opinion.


Definition: An extraordinary event serving as evidence of supernatural power.


Definition: An object or disclosure to attest or authenticate the bearer or an instruction.


Definition: A seal guaranteeing the quality of an item.


Definition: Something given or shown as a symbol or guarantee of authority or right; a sign of authenticity, of power, good faith.


Definition: A tally.


Definition: A particular thing to which a concept applies.


Definition: An atomic piece of data, such as a word, for which a meaning may be inferred during parsing.


Definition: A conceptual object that can be possessed by a computer, process, etc. in order to regulate a turn-taking system such as a token ring network.


Definition: A meaningless placeholder used as a substitute for sensitive data.


Definition: (grammar) A lexeme; a basic, grammatically indivisible unit of a language such as a keyword, operator or identifier.


Definition: (corpus linguistics) A single example of a certain word in a text or corpus.


Definition: A characteristic sign of a disease or of a bodily disorder, a symptom; a sign of a bodily condition, recovery, or health.


Definition: A livid spot upon the body, indicating, or supposed to indicate, the approach of death.


Definition: Ten and a half quires, or, commonly, 250 sheets, of paper printed on both sides; also, in some cases, the same number of sheets printed on one side, or half the number printed on both sides.


Definition: A bit of leather having a peculiar mark designating a particular miner. Each hewer sends one of these with each corf or tub he has hewn.


Definition: A thin bed of coal indicating the existence of a thicker seam at no great distance.


Definition: A physical object used for exchange between drivers and signalmen on single track lines.


Definition: In a loom, a colored signal to show the weaver which shuttle to use.


Definition: (Church of Scotland) A piece of metal given beforehand to each person in the congregation who is permitted to partake of the Lord's Supper.

icon arrow

token

Phonetic: "/ˈtəʊkən/"

Part Of Speech: verb


Definition: To betoken, indicate, portend, designate, denote


Definition: To betroth


Definition: To symbolize, instantiate

icon arrow

token

Phonetic: "/ˈtəʊkən/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Done as an indication or a pledge; perfunctory, minimal or merely symbolic.

Example: He made a token tap on the brake pedal at the stop sign.


Definition: A minor attempt for appearance's sake, or to minimally comply with a requirement

Example: he was hired as the company's token black person

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!